front - yaris gr

Yaris GR Sport – wyścigowa dynamika

Nowa, sportowa wersja Toyoty Yaris to samochód zrodzony z mistrzowskich doświadczeń Toyoty w WRC. Drugi globalny model GR został wyposażony w 3-cylindorwy, turbodoładowany silnik o mocy 261 KM oraz wyjątkowy napęd 4×4 GR-FOUR. Samochód zostanie wprowadzony na rynek w drugiej połowie 2020 roku, jednak już teraz przestawiamy najważniejsze elementy zarówno z zewnątrz jak i od wewnątrz.

Silnik z turbodoładowaniem

Silnik Toyoty GR Sport to 3-cylindrowa jednostka o pojemności 1618 cm3 z turbosprężarką. Jest to najmocniejszy motor, jaki kiedykolwiek trafił pod maskę drogowego auta – moc sportowego Yarisa wynosi 261 KM, a moment obrotowy sięga 360 Nm.

Dane techniczne nowego modelu również zachwycają. Przyspieszenie do setki jest tutaj możliwe już po 5,5 s, a maksymalna prędkość to 230 km/h, więc ciężko w tym samochodzie będzie o ecodriving. Dodatkowo, samochód wyposażony został w manualną skrzynię biegów o 6 przełożeniach oraz klasyczny hamulec ręczny.

Świetne osiągi GR Sport możliwe są również dzięki niskiej masie auta, wynoszącej 1280 kg. Dzięki zastosowaniu lekkich materiałów takich jak włókno węglowe oraz aluminium udało się osiągnąć właśnie taką masę.

Moc napędu 4×4

Inżynierowie z oddziału Gazoo Racing (GR), w nowym modelu Toyoty opracowali napęd na 4 koła o nazwie GR-FOUR. Za płynne rozdzielanie momentu obrotowego pomiędzy przednią i tylną osią odpowiada bardzo szybkie sprzęgło.

Należy również wspomnieć, że w tym modelu do dyspozycji kierowca ma aż 3 tryby jazdy. W standardowym ustawieniu 60% mocy trafia na przednie koła, a 40% na tylne. Tryb SPORT preferuje tylną oś (70:30) – w celu większej radości z jazdy na torze czy krętych drogach. Z kolei tryb TRACK rozdziela moc w stosunku 50:50 zapewniając lepsze prowadzenie na odcinkach specjalnych. Ponadto, w każdym trybie rozkład momentu obrotowego będzie dopasowywał się automatycznie do reakcji kierowcy oraz warunków na torze czy drodze.

Sportowy charakter z zewnątrz oraz w środku

Design nowej Toyoty GR Sport zdecydowanie pokazuje, że mamy do czynienia z rasowym autem sportowym. Znajdziemy tutaj 3-drzwiowe nadwozie i sylwetkę przypominającą coupé. Dynamiczny charakter samochodu został osiągnięty przede wszystkim poprzez nisko poprowadzoną linię dachu.

We wnętrzu również widać sportowy charakter na pierwszy rzut oka. W kabinie można znaleźć usportowione przednie fotele pokryte czarną tapicerką wykonaną z oryginalnej mikrofibry Ultrasuede. Zarówno na kierownicy, jak i nagłówkach foteli znajduje się oczywiście logo GR. Dodatkowo, Yaris GR Sport wyposażony jest w nowoczesny system multimedialny TAS500.