Wynajem samochodów jest w większości kojarzony z dużymi korporacjami, które całą swoją flotę pojazdów służbowych dla pracowników biorą właśnie z wypożyczalni. Coraz więcej uwagi poświęca się jednak osobom prywatnym, które jak się okazuje, równie chętnie sięgają po pożyczane samochody. Niektórzy po to, aby zrobić dobre wrażenie przed nowo poznaną osobą lub swoim przyszłym kontrahentem, a jeszcze inni w celach wyjazdowych.

Aby jednak móc dostać od wypożyczalni jakikolwiek samochód konieczne jest spełnienie kilku warunków. Pierwszym z nich jest ważne i wydane z reguły rok wcześniej prawo jazdy. Drugim, odpowiedni wiek. W większości wypożyczalni musi on przekraczać 21 lat. Co natomiast wypożyczalnie oferują nam? O tym poniżej.

Pełna swoboda

Na samym początku trzeba zaznaczyć, że wynajętym pojazdem możemy pojechać wszędzie tam, gdzie chcemy. Nikt nas zbytnio nie kontroluje, a samochód możemy wziąć zarówno w celu jazdy po mieście wynajmu, jak i w dalszą trasę.

Ponadto, zanim w ogóle odbierzemy samochód z wypożyczalni, konieczne jest jego zarezerwowanie. Możemy więc wybrać sobie dowolną ilość dni, przez które chcemy dany środek lokomocji mieć w swoim posiadaniu. Następnie spisujemy jedynie umowę i płacimy należność oraz kaucję. Podczas wynajmu krótkoterminowego nie obowiązuje nas żaden limit kilometrów, a wyjeździć możemy tyle, ile zatankujemy do baku. Jedyną koniecznością jest natomiast zwrócenie samochodu w ustalonym podczas sporządzania rezerwacji czasie. Ważne jest to przede wszystkim dla wypożyczalni, ponieważ często zdarza się, że zaraz po ukończeniu jednej rezerwacji pojawia się druga, a pojazd trzeba wcześniej posprzątać i zatankować.

Samochody na każdą okazję

Typ samochodu, na który się decydujemy jest ukierunkowany zazwyczaj celem podróży. Każda, dobrze prosperująca wypożyczalnia powinna posiadać zrównoważoną flotę pojazdów przeznaczoną zarówno dla daleko podróżujących, jak i miejscowych fanów motoryzacji.

Jedną z dobrze prosperujących firm jest wypożyczalnia samochodów sportowych toruń, posiadająca w swoim dobytku wygodne i luksusowe pojazdy o charakterze busa, a także szybkie i niecodzienne samochody pokroju Mercedesa AMG GTC.

W firmach transportowych oferujących tak szeroko dostępną flotę z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie, a przy tym nie przepłaci. Umowy są tam tworzone w taki sposób, by obie strony były usatysfakcjonowane.

Uszkodzenia, mandaty i kolizje – co wtedy?

Podczas każdego wypożyczania samochodu sporządzana jest umowa. Konieczne jest, aby dokładnie zapoznać się z jej treścią, ponieważ każda wypożyczalnia może mieć to rozwiązane na swój sposób. Oczywiście, w kwestii mandatów winę ponosi kierowca i to na jego konto trafia do zapłacenia kara.

W przypadku kolizji i pojawienia się nawet drobnych uszkodzeń, sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Z reguły jednak jest tak, że odpowiedzialność ponosi osoba wynajmująca samochód lub po prostu szkoda zostaje opłacona z ubezpieczalni – oczywiście w przypadku zakupu ubezpieczenia dodatkowego.