przód - yaris cross

Toyota Yaris Cross, czyli miejski SUV

Nowa propozycja od Toyoty to stylowy pojazd łączący w sobie nadwozie SUV ze wszystkimi najlepszymi cechami miejskiego samochodu. Yaris Cross to oczywiście napęd hybrydowy o mocy 116 KM. Sprawdźcie, co jeszcze oferuje producent w nowym modelu Yaris-ki.

Napęd 4×4

Yariss Cross dostępny będzie z napędem na przód oraz układem 4×4 AWDi, dzięki któremu system hybrydowy zostaje rozbudowane o dodatkowy silnik elektryczny przy dolnej osi. Układ AWDi ma za zadanie napędzać tylne koła podczas ruszania oraz przyspieszania.

Standardowo podczas jazdy Yaris Cross jest napędzany na przednią oś, jednak na śliskiej lub miękkiej nawierzchni automatycznie włącza się dodatkowy silnik z tyłu. Dzieje się tak na przykład podczas deszczu, na śniegu i lodzie czy też na piaszczystych drogach.

Warto dodać, że taki elektryczny system, w ocenie inżynierów Toyoty, pozwala na zużycie mniejszej ilości paliwa oraz mniejszą emisję CO2 niż jakikolwiek inny SUV klasy B z napędem na wszystkie koła.

Przestronne wnętrze

Pomimo kompaktowych rozmiarów, Yaris Cross to szereg komfortowych rozwiązań. Dla przykładu, w załadunku bagażnika pomaga elektrycznie otwierana klapa. Ponadto, w bagażniku umieszona została podwójna podłoga – dzięki temu do auta zmieszczą się spore przedmioty.

Ponadto, samochód wyposażony został w dotykowy ekran na centralnej konsoli. Pozwala ona zarządzać nawigacją oraz systemem multimedialnym, które obsługiwać będą interfejsy Apple CarPlay oraz Android. Dodatkowo, w samochodzie zamiast analogowych zegarów znajduje się wyświetlacz oraz 10-calowy wyświetlacz Head-up na przedniej szybie.

Polski napęd hybrydowy

Nowa propozycja od Toyoty wyposażona zostanie w produkowany w Polsce układ spalinowo-elektryczny. Składa się on z:

  • trzycylindrowego silnika benzynowego 1.5 o długim skoku tłoka i wysokim stopniu sprężenia,
  • dwóch silników elektrycznych,
  • sterownika,
  • przekładni planetarnej,
  • akumulatora litowo-jonowego o dużej mocy.

Dzięki zastosowaniu takiego układu samochód osiąga moc 1116 KM. Konstruktorzy podkreślają, że nowy model szczególnie zachwyci cichą i zwinną jazdą w mieście. Jak podkreślają przedstawiciele Toyoty, nowa konstrukcja pozwoliła ograniczyć tarcie i mechaniczne straty energii, co przekłada się na zmniejszone zużycie paliwa i jednocześnie na wysoki moment obrotowy już przy niskich obrotach.

Toyota Yaris Cross dostępna będzie w Europie w lecie 2021 roku. Z pewnością warto na niego poczekać.

Sprawdź inne modele toyoty, m.in. Verso, Camry, Corolla.