Samochód z wykupionym autocasco

Sytuacje, w których warto mieć wykupione AC.

Przed rezygnacją warto jednak dobrze oszacować ryzyko wystąpienia szkód komunikacyjnych, a także zapoznać się z sytuacjami, w których AC będzie przydatne. Kiedy warto je mieć?

Autocasco – co to jest?

Autocasco, w skrócie AC to ubezpieczenie pojazdów mechanicznych. W przeciwieństwie do OC jest to nieobowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, o którego zakupie i zakresie decyduje właściciel pojazdu. Zakres ochrony jest szczegółowo określany w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) i dostosowany do indywidualnych potrzeb – może chronić od wybranych lub od wszystkich niepożądanych zdarzeń.

Ubezpieczenie AC często sprzedawane jest w pakiecie z OC, ceny takich pakietów są zazwyczaj niższe niż ceny pojedynczych ubezpieczeń.

Kiedy AC zapewnia odszkodowanie?

Ryzyko wystąpienia szkody komunikacyjnej nie zależy tylko od umiejętności kierowcy, ale też od innych uczestników ruchu drogowego i warunków panujących na drodze. Chociaż nie da się przewidzieć wszystkich kolizji czy wypadków, można zapoznać się z sytuacjami, które występują na drodze najczęściej. W jakich momentach AC będzie dobrym rozwiązaniem?

  • Kradzież auta, jego części lub wyposażenia;
  • Uszkodzenie samochodu na skutek bycia sprawcą kolizji;
  • Zniszczenie auta na skutek działania sił przyrody (deszcz, śnieg, gradobicie, powódź, pożar);
  • Zniszczenie auta przez osoby trzecie (stłuczki, zarysowania, itp.);
  • Uszkodzenie samochodu na skutek zderzenia ze zwierzęciem.

W powyższych, ale też w innych sytuacjach ujętych w OWU, właściciel otrzyma odszkodowanie AC.
Chociaż wiele osób unika dodatkowych wydatków, to dobrze dobrane autocasco chroni przed ponoszeniem często bardzo wysokich kosztów naprawy samochodu po kolizji czy wypadku.
Nad zakupem tego ubezpieczenia powinni zastanowić się kierowcy, których auta są nowe lub znanej marki, wartościowe, często użytkowane, a także parkowane w miejscach niestrzeżonych.

Jaki zakres ubezpieczenia wybrać?

Nikt nie chce przepłacać, dlatego przed zakupem polisy warto porównać oferty ubezpieczycieli w porównywarce internetowej https://kioskpolis.pl/kalkulator-moto/. W propozycjach towarzystw ubezpieczeniowych znaleźć można pełne ubezpieczenia AC lub wersję podstawową tak zwane minicasco. Niezależnie od wybranego wariantu należy pamiętać o niezbędnym minimum, które powinno być objęte ochroną, czyli:

  • Uszkodzenie samochodu na skutek zdarzenia drogowego lub innych czynników;
  • Kradzież samochodu, jego części lub wyposażenia.

Na cenę polisy wpływa nie tylko zakres ochrony, ale też marka i model pojazdu, zabezpieczenia przed kradzieżą, historia ubezpieczenia, wiek oraz doświadczenie kierowcy, a nawet rodzaj płatności za polisę. Końcowy zakres i cena ubezpieczenia zależą przede wszystkim od potrzeb właściciela pojazdu.

Chcąc czuć się bezpiecznie niezależnie od sytuacji, warto zastanowić się nad zakupem kompleksowego ubezpieczenia AC.