sprzedaż samochodu firmowego

Sprzedaż samochodu firmowego osobie prywatnej

Wielu przedsiębiorców, którzy nie potrzebują danego sprzętu, decydują się na jego sprzedaż, np. poprzez znane platformy transakcyjne — Allegro — czy serwisy ogłoszeniowe — OLX. Wybierając tę opcję, musisz liczyć się z tym, że nabywcą może okazać się osoba prywatna, a nie firma. Kupujący ma prawo zażyczyć sobie fakturę, jednak czy w takiej sytuacji możesz ją wystawić? Jak to wygląda w przypadku sprzedaży samochodu firmowego osobie fizycznej?

Sprzedaż samochodu firmowego

Zdarzają się sytuacje, w których wrzucone w koszty sprzęty lub auta nie są już niezbędne w Twoim przedsiębiorstwie. Jeśli nie są potrzebne Tobie też na użytek prywatny, lub zdecydujesz się wybrać leasing samochodu firmowego, wtedy najlepiej jest zdecydować się na sprzedaż samochodu firmowego na Allegro czy poprzez serwis ogłoszeniowy – OLX. Trzeba liczyć się jednak z sytuacją, w której samochód firmowy będzie chciała kupić prywatna osoba, która zażyczy sobie fakturę. Jeżeli taka sytuacja będzie miała miejsce, to musisz wystawić fakturę i ująć ją w rozliczeniach jako przychód. Jeśli kupujący nie zażyczy sobie faktury, to i tak musisz zapłacić podatek dochodowy, pod tym względem nic się nie zmienia.

Pamiętaj, że gdy wartość transakcji jest większa niż 450 złotych, wtedy musisz wystawić standardową fakturę. Wypełniasz wszystkie informacje oprócz NIP-u, którego osoba prywatna nie ma, ponieważ nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej.

Faktura sprzedaży samochodu firmowego – wzór

faktura sprzedaży samochodu firmowego wzórDecydujesz się na sprzedaż samochodu firmowego osobie fizycznej, która życzy sobie fakturę. Jakie dane musisz zawierać faktura VAT? Aby została ona uznana za prawidłową, muszą się na niej znaleźć następujące informacje:

 • numer faktury,
 • data wystawienia,
 • data dostawy towaru zakupu lub wykonania usługi – o ile jest ona różna od daty wystawienia faktury,
 • imiona i nazwiska sprzedawcy i nabywcy, ich adresy i numer NIP – tylko sprzedawcy,
 • nazwa sprzedawanego samochodu firmowego,
 • ilość sprzedawanych towarów,
 • cena jednostkowa netto samochodu,
 • łączna wartość netto towaru,
 • stawka podatku,
 • suma wartości sprzedaży netto z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku,
 • kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku,
 • kwotę należności ogółem.

Darowizna samochodu firmowego

Sprzedaż samochodu firmowego to nie jedyna opcja, na którą możesz się zdecydować. Kolejną jest darowizna samochodu firmowego. Jak wygląda to z punktu widzenia prawa?

Darowizna samochodu firmowego, w przeciwieństwie do sprzedaży, nie powoduje powstania przychodu po stronie darczyńcy, ani też nie jest kosztem uzyskania przychodu. Jedyne koszty, jakie możesz ponieść jako darczyńca, są związane z odpłatną dostawą towaru. Jeśli podarujesz samochód firmowy osobie fizycznej, a przy jego nabyciu miałeś prawo do obniżenia podatku należnego, wtedy musisz opodatkować tę transakcję podatkiem VAT. Tylko w takiej sytuacji jesteś zobowiązany do opłaty – w przypadku, gdy nie przysługiwało Ci w całości lub części prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczanego z tytułu nabycia, wtedy samochód firmowy nie będzie opodatkowany podatkiem VAT.

Oprócz darowizny każda firma może wynająć samochód innej firmie lub osobie prywatnej, co z kolei daje dodatkowe żródło przychodu.