samochód osobowy na raty

Samochód osobowy na raty czy gotówkę?

Zakup nowego samochodu osobowego to jedna z największych, a zarazem najdroższych inwestycji- zarówno w przypadku osób indywidualnych, jak i firm. Dlatego warto przeanalizować różne opcje finansowania i zastanowić się, czy lepiej wybrać samochód osobowy na raty, czy może kupić go za gotówkę.

Kup auto od ręki, zapłać gotówką

To na pozór idealne rozwiązanie, jeżeli mamy odpowiednią pulę pieniędzy. Decydując się na taką opcję, unikamy wieloletnich zobowiązań finansowych oraz zbędnych formalności (nikt nie będzie weryfikował m.in. zdolności kredytowej). Samochód od razu jest w naszych rękach. Drugie dno jest takie, że- czy to w przedsiębiorstwie, czy w domowym budżecie- zapłata z góry gotówką za pojazd może poważnie nadszarpnąć finanse. Dlatego, jeżeli decydujemy się na kupno auta za gotówkę, musimy zrezygnować np. z zakupu dodatkowego sprzętu, czy zatrudniania kolejnych pracowników. W przypadku samochodu kupionego za gotówkę zyskujemy za to większą swobodę, jeśli chodzi o to, gdzie i w jaki sposób go ubezpieczymy oraz gdzie będziemy go serwisować. W każdym momencie możemy także ów samochód firmowy sprzedać.

Wydatek na kupno nowego samochodu firmowego można zakwalifikować jako koszt uzyskania przychodu. Trzeba jednak udokumentować transakcję oraz zagwarantować, że zakup został dokonany dla uzyskania lub zabezpieczenia źródła przychodu. Cała kwota jest wpisywana do KUP poprzez jednorazowy odpis amortyzacyjny lub comiesięczną ratę amortyzacyjną. Uzależnione jest to od wartości początkowej pojazdu. Pierwsza metoda jest stosowana, gdy wartość samochodu nie przekracza 10 tys. zł. Natomiast powyżej tej kwoty będzie obowiązywała miesięczna rata amortyzacyjna. Ponadto jest możliwość odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z eksploatacją samochodu oraz na paliwo, przez co zyskujemy na pieniądzach. Oczywiście możliwe jest to w przypadku, gdy pojazdu używa się wyłącznie w celach służbowych oraz prowadzona jest tzw. kilometrówka.

Samochód firmowy na raty, czyli daj sobie trochę oddechu

Gdy chcemy jednak kupić samochód osobowy na raty, do wyboru mamy dwie opcje- zaciągnięcie kredytu gotówkowego bądź kredytu samochodowego. W obydwu przypadkach trzeba jednak nastawić się na przygotowanie szeregu formalności (np. konieczne będzie m.in. zaświadczenie o dochodach, czy weryfikacja w Biurze Informacji Kredytowej). Warto także pamiętać o tym, że oprocentowanie kredytu bywa zmienne, więc trzeba się przygotować na ewentualne, dodatkowe koszty. Należy również uwzględnić w budżecie rocznym, czy stać nas na spłatę rat równych lub malejących przez cały okres kredytowania. To oznacza, że jeżeli wybierzemy samochód osobowy na raty, trudniejsze będzie zaciągnięcie w międzyczasie innych zobowiązań finansowych.

A jakie są różnice pomiędzy kredytem gotówkowym a samochodowym? W pierwszym przypadku kredyt jest formą pożyczki na dowolny cel i pieniądze przekazane przez bank możemy wykorzystać w dowolnym momencie. Jest on droższy od kredytu samochodowego, ponieważ za swobodę płacimy tym, że oprocentowanie kredytu jest wyższe. Z kolei kredyt samochodowy to pożyczka na konkretny cel, czyli np. na samochód firmowy, a jego oprocentowanie jest niższe. Jest tak m.in. dlatego, że w przypadku firm kredyt samochodowy zostaje zabezpieczony przez bank. Może się to odbywać poprzez współwłasność pojazdu na czas spłaty rat, zastaw rejestrowy, depozyt karty pojazdu, czy cesję z polisy. Ponadto bank musi wyrazić zgodę na każdą zmianę w dowodzie rejestracyjnym (na przykład w przypadku zamontowania haka holowniczego).

Tak naprawdę nie ma więc jednej odpowiedzi na pytanie o to, czy firmom bardziej opłaca się samochód osobowy na raty, czy za gotówkę. To uzależnione jest od szeregu okoliczności oraz zdolności finansowych przedsiębiorstwa, a także jego potrzeb. Może się bowiem okazać, że najlepszym rozwiązaniem będzie zupełnie inna opcja, czyli np. samochód w leasingu.