Mandat za granicą

Wyjeżdżając za granicę, należy liczyć się z ryzykiem dostania mandatu za nieprzepisową jazdę bezpośrednio od policjanta, który Cię zatrzyma, lub drogą pocztową, w której umieszczone jest również zdjęcie z fotoradaru. Czy zagraniczne służby mogą Cię ścigać nawet w domu? Jak reagować na taką korespondencję?

Prawidłowe przygotowanie

Coraz częściej Polacy w okresie wakacji, ferii zimowych czy długiego weekendu zabierają się w podróż własnym samochodem. Nie zdają sobie sprawy, że taki wyjazd wymaga odpowiedniego przygotowania. Wyjeżdżając za granicę, powinieneś zapoznać się z przepisami obowiązującymi w kraju, który masz zamiar odwiedzić. Warto również zabrać z sobą ponad 250 euro gotówki, ponieważ w razie zatrzymania przez policje i otrzymania mandatu istnieje duże prawdopodobieństwo, że będą od Ciebie wymagać zapłacenia na miejscu. Jeśli uważasz, że kwota przekracza Twój aktualny budżet, istnieje możliwość wynegocjowania mniejszej sumy. W przypadku braku pieniędzy w gotówce drogówka zapewne pozwoli Ci podjechać do najbliższego bankomatu w celu wypłacenia wymaganej kwoty. Brak wymaganych środków pieniężnych może spowodować, że zostaniesz aresztowany. Poza mandatem istnieje ryzyko otrzymania punktów karnych.

Kwota mandatu

Wysokość mandatu karnego otrzymanego za granicą jest stosunkowo wyższy niż w Polsce. Przekraczając prędkość w Niemczech, może Cię kosztować nawet 2500 zł. W przypadku przekroczenia prędkości w Wielkiej Brytanii o 50 km/h kwota do zapłacenia wyniesie ponad 13 000 zł. W Szwajcarii za nieprawidłowe wyprzedzenie lub przejazd na czerwonym świetle mandat karny może wynieść około 1000 zł.

Mandat z fotoradaru

Gdy w Twojej skrzynce pocztowej znajdzie się mandat wraz ze zdjęciem, który został wykonany przez fotoradar, pierwsze co powinieneś zrobić, to zachować spokój. Mając do zapłacenia karę, najlepiej zacząć od taniej, a przede wszystkim bezpiecznej, opcji przewalutowania. Należy również pamiętać o kosztach banków pośredniczących. W wielu krajach wysokość kary zależy od szybkości wpłacenia pieniędzy. Na takie zniżki można liczyć między innymi we Francji czy w Wielkiej Brytanii.

Uniknięcie kary

Wiele kierowców stara się uniknąć zapłaty mandatu zagranicznego, poprzez przedłużanie terminu zapłaty, w celu przedawnienia mandatu. Jest to jednak bezcelowe, ponieważ w wielu krajach przedawnienie następuje dopiero po 5 latach, a do tego czasu polski sąd, który ma odpowiednio wypracowane i skutecznie działające procedury, ściągnie należną kwotę. W takiej sytuacji zostaną do kwoty mandatu naliczone odsetki.

Gdy jednak czujesz się niewinny, możesz odmówić przyjęcia mandatu i odwołać się od nałożonej kary, jednak udowodnienie swoich racji może trwać bardzo długo i nie jest to proste.

 

Wyjeżdżając za granice, należy nie tylko zapoznać się z obowiązującymi przepisami, ale również ich przestrzegać. Pamiętaj, że ograniczenia prędkości i inne zasady drogowe zostały ustalone w trosce bezpieczeństwo Twoje oraz innych kierowców. W razie otrzymania mandatu drogą pocztową warto zapłacić go w jak najszybszym terminie oraz sprawdzić, ile będzie Cię kosztowało przewalutowanie oraz dokonanie przelewu zagranicznego.

 

Chcesz wzbogacić swoją flotę? Wybierz samochody firmowe w Toyota Ja-Now-An. Sprawdź, jakie auta znajdziesz w naszej ofercie.