leasing 2019

Leasing 2019 – co zmieniło się w porównaniu z ubiegłym rokiem?

Zmiany w leasingu 2019 z pewnością będą miały spory wpływ na wszystkich przedsiębiorców korzystających z tego sposobu finansowania samochodu. Nowe przepisy zostały uchwalone pod koniec roku 2018, lecz nadal budzą spore wątpliwości wśród właścicieli firm korzystających z leasingu. W tym artykule wyjaśniamy informacje dotyczące nowych przepisów i zasad związanych z leasingiem 2019. Podstawowe informacje o leasingu znajdziesz w naszym artykule „Co to jest leasing samochodowy?”

Zmiany w leasingu

Zmiany w leasingu są znaczne. W przypadku samochodów używanych zarówno w firmie, jak i prywatnie kosztem będzie teraz 75 proc. wydatków eksploatacyjnych. Kolejną zmianą jest podniesienie limitu amortyzacji samochodu. W przypadku samochodów spalinowych jest to 150 tysięcy, a elektrycznych 225 tysięcy. Takim limitem został również objęty leasing operacyjny – do końca 2018 roku w tej formie finansowania pojazdu nie było żadnego limitu. Najważniejsze zmiany w leasingu to z pewnością:

– zmiany dotyczące amortyzacji samochodu,

zmiany w podatkach,

– zasada proporcjonalności.

Amortyzacja samochodu 2019

Wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup samochodu firmowego z możliwością korzystania z niego również prywatnie. W ten sposób mogą odliczyć jedynie 50 proc. podatku za samochód, ale nie muszą prowadzić ewidencji przebiegu. Od 1 stycznia właściciele firm częściowo stracą ten przywilej, ponieważ kosztem będzie 75 proc. wydatków eksploatacyjnych. Dotyczy to paliwa, napraw, serwisu itp. Jeśli natomiast decydujemy się na używanie samochodu wyłącznie w celach służbowych, nadal będziemy mogli zaliczyć 100 proc. wydatków do kosztów prowadzenia działalności. Jak widać, zmiany w podatkach 2019 są spore.

Jak rozliczyć leasing droższych samochodów?

Do kolejnej zmiany w leasingu należy zasada proporcjonalności. Oznacza to, że jeśli chcemy wziąć w leasing samochód przekraczający limit 150 tysięcy, to w koszty możemy wliczyć tylko połowę kwoty wydanej na opłatę wstępną oraz połowę każdej kolejnej raty. Jeśli chcemy mieć pojazd np. dziesięć razy droższy, wtedy w koszty wliczymy jedynie jedną dziesiątą opłaty leasingowej.

Jak ma się limit do wykupu samochodu?

Sam wykup, który jest transakcją odrębną niż sam leasing, powinien być traktowany niezależnie. Przykładowo, jeśli kwota wykupu to 80 tysięcy to przedsiębiorca może amortyzować całą kwotę, ponieważ jest ona niższa niż 150 tysięcy.

Co z umowami zawartymi przed 1 stycznia 2019?

Klienci, którzy zawarli umowy, mogą rozliczać koszty na starych zasadach, lecz pod warunkiem, że od 31 grudnia 2018 roku umowy nie będą zmienione lub odnowione. Gdyby tak się stało, konieczne jest przejście na nowe zasady. Trzeba również pamiętać, że ważna jest data podpisania umowy, a nie odbioru samochodu.

Leasing w dalszym ciągu się opłaca!

Pomimo tak licznych zmian w leasingu w 2019 roku dalej jest to korzystne rozwiązanie. Leasing zachowa swoje zalety, między innymi uzyskamy pojazd na atrakcyjnych warunkach, a także w ciągu kilku lat będziemy mieli możliwość wymienienia go na nowy.