Jak dbać o klimatyzację w samochodzie

Jak dbać o klimatyzację w samochodzie?

Klimatyzacja jest elementem obecnym w zdecydowanej większości współczesnych samochodów. W trakcie letnich upałów trudno wyobrazić sobie podróż autem bez możliwości regulacji temperatury. Podpowiadamy, co robić, aby klimatyzacja mogła działać bez zarzutów jak najdłużej.

Jak działa klimatyzacja?

Instalacja chłodząca składa się ze sprężarki, parownika, skraplacza i zasobnika. Poprzez te elementy w obiegu zamkniętym krąży czynnik chłodniczy. To właśnie on pobiera z powietrza ciepło i obniża temperaturę. Klimatyzacja działa w połączeniu z wentylatorami, które zapewniają dopływ świeżego powietrza. Jej funkcje to nie tylko regulacja temperatury. Filtry zamontowane w klimatyzacji oczyszczają powietrze z pyłków i kurzu, co jest szczególnie ważne dla alergików. Ochłodzone powietrze jest także odpowiednio osuszone, z wilgotnością na poziomie 40-60%. Pozwala to uniknąć rozwoju grzybów i pleśni.

Jak używać klimatyzacji?

Odpowiednie używanie klimatyzacji sprawia, że może ona być sprawna dłużej i działać skuteczniej. Przede wszystkim, przed uruchomieniem jej należy przewietrzyć samochód. Latem temperatura w kabinie może sięgnąć nawet kilkudziesięciu stopni. Lepiej więc zrównać ją z taką, jaka jest na zewnątrz. Dzięki temu wnętrze pojazdu szybciej się ochłodzi. Kolejną ważną czynnością usprawniającą działanie klimatyzacji jest zamknięcie okien po jej włączeniu.

Aby klimatyzacja była sprawna, musi być używana wystarczająco często. Wielu kierowców nie włącza jej wcale w okresie zimowym, co jest dużym błędem. Może to doprowadzić do osadzania się oleju, przez co sprężarka nie jest wystarczająco dobrze nasmarowana. To z kolei powoduje jej usterki i może zaniechać działaniu całego układu. Aby tego uniknąć, wystarczy włączać klimatyzację co najmniej raz w tygodniu na 15 minut.

Przegląd klimatyzacji

Podobnie jak wszystkie inne części samochodu, klimatyzacja powinna być regularnie kontrolowana. Przegląd zaleca się wykonać raz w roku lub co 10 tysięcy kilometrów przebiegu. Najlepiej dokonać go wiosną, przed sezonem upałów, aby latem nie zostać zaskoczonym niesprawną instalacją chłodzącą. Podczas takiego przeglądu wymieniany jest filtr kabinowy, na którym osadzają się wszelkie zanieczyszczenia. Odbywa się wtedy także czyszczenie wszystkich elementów poprzez ozonowanie.

Podczas przeglądu często okazuje się, że konieczne jest napełnianie klimatyzacji. Ponieważ rzadko zdarzają się układy całkowicie szczelne, co roku ubywa około 10% czynnika chłodzącego. Jego zbyt mała ilość powoduje, że klimatyzacja nie działa tak skutecznie jak powinna i obniżanie temperatury jest znacznie utrudnione. Zdarza się również, że płynu znika znacznie więcej. Wtedy należy przeprowadzić próbę szczelności. Profesjonalne warsztaty samochodowe, takie jak Bunar, dysponują odpowiednim sprzętem, który pozwala wykryć i usunąć wszelkie usterki tego typu.

Jak rozpoznać niesprawną klimatyzację?

Klimatyzacja jest układem, który szybko daje znać o wszelkich usterkach. Najczęściej w takim przypadku po włączeniu jej odczuwalny jest nieprzyjemny zapach. Może to być spowodowane obecnością grzybów w którejś z części. Innym ważnym symptomem, którego nie powinno się ignorować, są zaparowane szyby mimo włączonej klimatyzacji. Oznaczają one brak odpowiedniego przepływu powietrza.

Prawidłowo działająca klimatyzacja znacznie zwiększa komfort jazdy. W zanieczyszczonym układzie chłodzącym rozwijają się grzyby i bakterie. Pasażerowie mogą przez to cierpieć na przeziębienia i infekcje. Jest to niebezpieczne szczególnie dla astmatyków, u których zła jakość powietrza zaostrza symptomy choroby. Warto więc regularnie dokonywać przeglądu i w razie konieczności naprawić wszelkie usterki.