technika oszczędnej jazdy

Ecodriving – technika oszczędnej jazdy samochodem

W ostatnim naszym artykule, dotyczącym tematu dbania o samochody firmowe przez pracowników, poruszyliśmy temat oszczędnej jazdy.

Ecodriving – bo tym terminem określa się ekonomiczną jazdę – staje się popularniejszy nie tylko w Europie Zachodniej, ale też w Polsce. Na czym polega ecodriving? Jakich zasad należy przestrzegać? I najważniejsze, czy opłaca się tak jeździć? Poznajmy odpowiedzi na te pytania.

Czy pobijesz rekord dwójki Polaków?

W 2016 roku dwóch Polaków Kamil Kłujsza i Filip Raszewski, ustanowili światowy rekord w ekonomicznej jeździe. Udało im się pokonać trasę liczącą 234 km przy zużyciu jedynie 3,7 l benzyny. W osiągnięciu tego niezwykłego wyniku pomogła im wiedza z zakresu ekonomicznej jazdy (Kamil Kłujsza jest licencjonowanym instruktorem nauki jazdy).

Co to jest ecodriving? To technika ekonomicznej jazdy, która narodziła się kilkanaście lat temu w Skandynawii. Zaletą tego stylu jazdy jest nie tylko możliwość podreperowania domowego czy firmowego budżetu, ale też korzystny wpływ na stan zanieczyszczenia powietrza.

5 zasad ekojazdy

  1. Nie rozgrzewaj silnika

Są kierowcy, którzy wychodzą z założenia, że przed wyjazdem autem należy najpierw rozgrzać silnik. Obecnie samochody nie wymagają takich zabiegów – Toyota jest gotowa od razu do jazdy po przekręceniu kluczyków. Dlatego też nie ma sensu trwać bezczynnie, każda taka chwila to tylko Twoja strata paliwa.

Pamiętaj o tym, by zapiąć pasy przed uruchomieniem silnika. W ten sposób zaoszczędzisz kilkanaście sekund, co w ogólnym rozrachunku (miesięcznym) przekłada się na dużą sumę.
  1. Hamowanie silnikiem bezpieczniejsze dla Twojego portfela

Ile razy słyszałeś radę, że widzisz z daleko czerwone światło, to warto wrzucić na luz, bo oszczędzisz paliwo? To mit. W takich sytuacjach auta nadal spala odrobinę paliwa. Jak w takim razie hamować, by uniknąć nawet najdrobniejszego wydatku?

Wystarczy, że przerzucisz się na hamowanie silnikiem. Decydując się na ten manewr, musisz prawidłowo operować sprzęgłem, a także kontrolować obroty silnika. Zdejmij nogę z gazu i zredukuj bieg na niższy. Następnie delikatnie puść sprzęgło. Ten prosty manewr pozwala nie tylko zaoszczędzić paliwo, ale też wydłużyć żywotność układu hamulcowego.

  1. Używaj hamulców z głową

Gwałtowne hamowanie jest równe z większym zużyciem paliwa. Dlatego też, by uniknąć takich sytuacji staraj się zachowywać odpowiednią odległość między autem jadącym przed Tobą. Eksperci zalecają odległość 30-50 m, dzięki czemu nie tracisz niepotrzebnie energii kinetycznej.

  1. Dostosuj prędkość

Optymalna prędkość jazdy zależy od trasy. Jadąc autostradą, utrzymuj prędkość ok. 90-120 km/h. Według ekspertów przyśpieszenie z górnej granicy do przedziału 140 km/h może zwiększyć zużycie paliwa nawet o 20 proc.!

Z kolei w mieście staraj się utrzymywać prędkość 50-60 km/h.

  1. Wyłącz silnik nawet w czasie krótkich postojów

Czekasz na współpasażera, który wyskoczył do sklepu lub aż przejazd kolejowy się otworzy? Zgaś samochód. Toyota jest przystosowana nawet do kilkudziesięciu tysięcy uruchomień silnika.

Czy ecodriving się opłaca?

Prawdą jest to, że ecodriving pozwala znacząco ograniczyć zużycie paliwa. Jednak należy pamiętać o tym, by wszystko robić z głową. Pamiętaj też o tym, że ekojazda to nie tylko oszczędność paliwa, ale też mniejsza eksploatacja części. Jeżeli chodzi o łożyska samochodowe to kupisz je na RUFUS.PL.

O czym należy przede wszystkim pamiętać, by mniej spalać benzyny, ale też nie uszkodzić auta? Przede wszystkim staraj się przywidywać sytuacje na drodze. Nie wyprzedzaj, jeśli za chwilę masz zjechać z autostrady lub zmieniasz kierunek jazdy. Jeśli widzisz czerwone światło, dojedź do skrzyżowania, hamując silnikiem. Nie rozgrzewaj silnika na postoju. Wykonuj jedynie niezbędne manewry i pamiętaj o kilku prostych zasadach, a Twój portfel to odczuje.

Interesują Cię samochody firmowe? Sprawdź, co nasz salon Toyota Ja-Now-An Zabrze ma Ci do zaoferowania.