samodzielna naprawda auta

Czy warto samodzielnie naprawić silnik?

Samodzielna naprawa silników w domu jest znacznie bardziej opłacalna od zlecenia tego firmie lub innej osobie. Dlatego wiele osób decyduje się na własną rękę naprawić silnik, choć wymaga to wiedzy i czasu. Oto wskazówki, które pozwolą uniknąć błędów podczas remontu silnika.

Jak uniknąć błędów podczas samodzielnej naprawy silnika?

Decydując się na naprawę silnika warto pamiętać, że nie musi ona być kompleksowa i nie ma konieczności remontowania wszystkich podzespołów. I tak przede wszystkim warto wiedzieć, że poszczególne części remontuje się inaczej:

  • naprawę osprzętu najlepiej zlecić dobrej firmie;
  • jeśli chodzi o remont głowicy i układu korbowo-tłokowego to można zrobić to samodzielnie, wymieniając niektóre części – niekoniecznie wszystkie;
  • niektóre ze zużytych części należy poddać regeneracji mechanicznej.

Wiele osób błędnie zakłada, że naprawa silników pociąga za sobą konieczność wymiany albo wszystkich albo tylko części elementów, by silnik działał jak nowy. Nie zawsze tak jednak jest, co wynika z konkretnej sytuacji, ale z pewnością nie powinno się szukać drogi na skróty. Często konieczna jest zmiana wielu elementów, bo tylko w ten sposób efekt końcowy spełnia nasze oczekiwania, a czasami nie ma konieczności wymiany wszystkich części.

O jakich detalach warto pamiętać, remontując silnik?

NowyMotor podkreśla, że remont silnika bazuje tak naprawdę na detalach, które często decydują o sukcesie. I tak, zaczynając od głowicy należy pamiętać, że powinno się ją odkręcać stopniowo, by nie doprowadzić do odkształceń wynikających z dużego naprężenia. Niemal każda głowica po wielu latach eksploatowania wymaga też tzw. planowania czyli wyrównania powierzchni łączącej ją z kadłubem silnika. Warto to zlecić profesjonalistom, ponieważ nie jest kosztowne, ale istotne podczas remontu silnika.

Specjaliści wskazują, że profesjonalna naprawa silników powinna obejmować wymianę tłoków, pierścieni tłokowych i tulei cylindrowych – by efektywnie przywrócić szczelność. Czasami, kiedy mamy wątpliwości co do tego, co powinno się wymienić, najlepiej zapytać o to w warsztacie zajmującym się obróbką mechaniczną silników.

Dlaczego podczas remontu silnika tak ważna jest dbałość o czystość?

Naprawa silników i montowanie nowych części powinno odbywać się z dbałością o czystość. Jest to bardzo ważne, ponieważ już niewielkie zabrudzenie lub opiłki mogą zniszczyć delikatne panewki i tym samym przekreślić sukces pracy.

Podczas naprawy silnika ważne jest też zmienienie poszczególnych śrub i nakrętek na nowe – np. tych przy korbowodach. Dzięki temu unikniemy ryzyka, że się odkręcą albo pękną.