auto

Różnego rodzaju aukcje znów cieszą się popularnością. Wpływ na to wywarła z pewnością cyfryzacja społeczeństwa. Niegdyś, chcąc wziąć udział w licytacji, należało stawić się w odpowiednim czasie i miejscu. Obecnie nie trzeba wychodzić z domostwa i po prostu licytować za pośrednictwem Internetu. W taki to sposób pozyskujemy rozmaite przedmioty – a wśród nich również auta.

Wiekowe licytacje

Co ciekawe, aukcje odbywają się nie od dziś. Można by pomyśleć – w erze Internetu – że jest to stosunkowo nowy wynalazek. Tymczasem ma on bogatą historię, która sięga starożytności. Wprawdzie pierwszy dom aukcyjny powstał stosunkowo późno, bo w XVII wieku w Szwecji. Ale i wcześniej odbywały się aukcje. W starożytnym Rzymie istniał ciekawy obyczaj związany z tą formą przetargu. Otóż o jego rozpoczęciu informowała włócznia wbijana w ziemię. Wiemy na przykład, że jedną z antycznych aukcji zorganizował nie kto inny jak cesarz rzymski Marek Aureliusz. W pewnym momencie swojego życia został zmuszony spieniężyć wyposażenie swego domostwa. Nie wiadomo, co go tak zrujnowało. W każdym razie ze swoją żoną Faustyną żył przez trzydzieści lat i doczekali się licznego potomstwa – więc może to być jakiś trop. W każdym razie cesarz prawdopodobnie nie przejął się zbytnio swym losem, w końcu był stoikiem, czyli bez względu na zmienne okoliczności powinien zachowywać niezmącony spokój.

Licytacje aut za granicą

Nas jednak bardziej w tej chwili interesują innego rodzaju aukcje, czyli nie te organizowane przez cesarzy, lecz odbywające się pod auspicjami firm ubezpieczeniowych. Auta wystawiane na nich pochodzą z wypadków, zatem mają rozmaite usterki, nieraz bardziej widoczne, innym razem trochę mniej. W każdym razie przy odrobinie szczęścia można na nich natrafić na prawdziwego białego kruka. Przy czym bardziej dotyczy to licytacji samochodów zagranicznych. Jeśli chodzi o importowane auta na polskich drogach, to najwięcej z nich pochodzi z Europy Zachodniej. Znaczna ich część to wozy sprowadzone z Niemiec. Przy czym rośnie udział także innych wozów.

Licytacje aut w Szwajcarii

W ostatnich latach rośnie popularność samochodami licytowanymi w Szwajcarii. Z czego to wynika? Otóż jest to kraj bogaty. Jego obywatele jeżdżą na dobrze przygotowanych drogach i autostradach, zatem ich wehikuły przez dłuższy czas zachowują swoją wartość, w dobrym stanie na przykład utrzymywane jest zawieszenie.

Nawet więc uszkodzone samochody są nieraz atrakcyjne dla licytanta z Polski. Z pewnością z roku na rok ich liczba samochodów zakupowana w tej formie będzie rosła.