Czym różni się leasing operacyjny od firmowego

Leasing operacyjny a finansowy – czym się różnią?

Dziś w leasing można wziąć prawie wszystko – od różnego rodzaju sprzętów i maszyny po wyposażeniu biura, na nieruchomościach kończąc. Oczywiście, jest również możliwość wzięcia samochodu w leasing.

Podstawowymi formami finansowania są: leasing operacyjny i leasing finansowy. Czym różnią się te rodzaje leasingu samochodowego? Jak wyglądają te programy finansowania w salonie Toyota? Informacje na temat: leasing operacyjny a finansowy znajdziesz w naszym artykule.  

Czym są leasing operacyjny i finansowy?

Leasing operacyjny samochodu, to forma umowy, w której samochód zaliczany jest do składników majątkowych leasingodawcy, w tym przypadku salonu Toyoty. Z tego też powodu obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych należy do nas. Natomiast kosztami uzyskania przychodu dla korzystającego z auta są raty leasingowe, do których doliczana jest opłata wstępna i podatek VAT. Warto tutaj podkreślić, że suma ustalonych w umowie opłat, która została pomniejszona o podatek VAT, musi odpowiadać przynajmniej początkowej wartości środków trwałych. W momencie wygaśnięcia umowy, leasingobiorca ma prawo wykupić samochód.

Skoro już wiemy, czym jest leasing operacyjny, warto poznać definicję drugiej formy finansowania. Leasing finansowy, w przeciwieństwie do operacyjnego, zostaje zaliczony do składników majątkowych osoby, która bierze samochód w leasing. Oznacza to, że to właśnie leasingobiorca będzie musiał dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Ponadto do kosztów uzyskania przychodów korzystający zalicza się jedynie część odsetkową raty, a podatek VAT należy zapłacić w całości z góry przy dokonywaniu wpłaty za pierwszą ratę. W przypadku wygaśnięcia umowy, leasingobiorca automatycznie staje się właścicielem samochodu.

Leasing operacyjny a finansowy, który wybrać?

Według nieoficjalnych statystyk znaczna większość Polaków (dane wskazują, że jest to nawet 80% zawieranych umów) wybiera leasing operacyjny. Czy oznacza to, że ta forma finansowania jest lepsza? W większość przypadków tak, choć wiele zależy od tego, co chce przedsiębiorca uzyskać. Jeśli chcesz sfinansować nową flotę samochodów osobowych lub interesują Cię auta o wysokiej wartości, wtedy leasing operacyjny będzie korzystniejszą dla Ciebie opcją. Z kolei leasing operacyjny będzie bardziej opłacalną opcją dla przedsiębiorców, którym zależy na amortyzacji jednorazowej lub o podwyższonej stawce.

Jakie zalety mają powyższe formy leasingu?

Leasing operacyjny jest atrakcyjny dla przedsiębiorców z kilku powodów. Przede wszystkim to firma leasingowa jest odpowiedzialna za dokonanie wpisów amortyzacyjnych. Po drugie jako leasingobiorca masz możliwość wliczenia w koszty uzyskania nie tylko opłaty wstępnej, a też wszystkich rat leasingowych.

A jakie zalety ma leasing finansowy?  W tym przypadku przedmiot leasingu zostaje wliczony do majątku korzystającego, dlatego też to Ty dokonujesz odpisów amortyzacyjnych. I to właśnie odpisy amortyzacyjne są kosztem uzyskania przychodu. Największą zaletą tej formy finansowania jest brak ograniczeń dotyczących minimalnej wartości końcowej oraz czasu trwania umowy.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *