Leasing operacyjny a finansowy – czym się różnią?

Dziś w leasing można wziąć prawie wszystko – od różnego rodzaju sprzętów i maszyny po wyposażeniu biura, na nieruchomościach kończąc. Oczywiście, jest również możliwość wzięcia samochodu w leasing.

Podstawowymi formami finansowania są: leasing operacyjny i leasing finansowy. Czym różnią się te rodzaje leasingu? Jak wyglądają te programy finansowania w salonie Toyota? Informacje na temat: leasing operacyjny a finansowy znajdziesz w naszym artykule.  


 

Dowiedz się więcej

Czym są leasing operacyjny i finansowy?

Leasing operacyjny to forma umowy, w której samochód zaliczany jest do składników majątkowych leasingodawcy, w tym przypadku salonu Toyoty. Z tego też powodu obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych należy do nas. Natomiast kosztami uzyskania przychodu dla korzystającego z auta są raty leasingowe, do których doliczana jest opłata wstępna i podatek VAT. Warto tutaj podkreślić, że suma ustalonych w umowie opłat, która została pomniejszona o podatek VAT, musi odpowiadać przynajmniej początkowej wartości środków trwałych. W momencie wygaśnięcia umowy, leasingobiorca ma prawo wykupić samochód.

Skoro już wiemy, czym jest leasing operacyjny, warto poznać definicję drugiej formy finansowania. Leasing finansowy, w przeciwieństwie do operacyjnego, zostaje zaliczony do składników majątkowych osoby, która bierze samochód w leasing. Oznacza to, że to właśnie leasingobiorca będzie musiał dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Ponadto do kosztów uzyskania przychodów korzystający zalicza się jedynie część odsetkową raty, a podatek VAT należy zapłacić w całości z góry przy dokonywaniu wpłaty za pierwszą ratę. W przypadku wygaśnięcia umowy, leasingobiorca automatycznie staje się właścicielem samochodu.

Leasing operacyjny a finansowy, który wybrać?

Według nieoficjalnych statystyk znaczna większość Polaków (dane wskazują, że jest to nawet 80% zawieranych umów) wybiera leasing operacyjny. Czy oznacza to, że ta forma finansowania jest lepsza? W większość przypadków tak, choć wiele zależy od tego, co chce przedsiębiorca uzyskać. Jeśli chcesz sfinansować nową flotę samochodów osobowych lub interesują Cię auta o wysokiej wartości, wtedy leasing operacyjny będzie korzystniejszą dla Ciebie opcją. Z kolei leasing operacyjny będzie bardziej opłacalną opcją dla przedsiębiorców, którym zależy na amortyzacji jednorazowej lub o podwyższonej stawce.

Jakie zalety mają powyższe formy leasingu?

Leasing operacyjny jest atrakcyjny dla przedsiębiorców z kilku powodów. Przede wszystkim to firma leasingowa jest odpowiedzialna za dokonanie wpisów amortyzacyjnych. Po drugie jako leasingobiorca masz możliwość wliczenia w koszty uzyskania nie tylko opłaty wstępnej, a też wszystkich rat leasingowych.

A jakie zalety ma leasing finansowy?  W tym przypadku przedmiot leasingu zostaje wliczony do majątku korzystającego, dlatego też to Ty dokonujesz odpisów amortyzacyjnych. I to właśnie odpisy amortyzacyjne są kosztem uzyskania przychodu. Największą zaletą tej formy finansowania jest brak ograniczeń dotyczących minimalnej wartości końcowej oraz czasu trwania umowy.